Biały wywiad, czyli o co w tym chodzi? Pewnie choć raz słyszeliście terminologię białego wywiadu, bądź w języku branżowym tzw. OSINTu (ang. Open Source Intelligence) i za pewne Ci z Was, którzy nie są z branży nie wiedzą ani gdzie można wykorzystać tę wiedzę ani jak ważne może być jej wykorzystanie w wielu branżach (nie tylko związanych z przestępczością).

Jakie są narzędzia białego wywiadu?

Biały wywiad w dużym skrócie polega na pozyskiwaniu informacji. Ważne, żeby znać narzędzia jakimi można się posługiwać robiąc osint. I tutaj uchylę Wam rąbka tajemnicy. Głównym narzędziem (bezpłatnym) będzie tutaj umiejętność posługiwania się odpowiednio portalami takimi jak: Facebook, Instagram, Whats’up (tak, pomimo, że nie jest to portal społecznościowy to można sporo wyciągnąć informacji za jego pośrednictwem), Twitter, LinkedIn i wiele wiele innych. Wszystko to, co kryje w sobie Internet będzie dawało źródło wiedzy o danej osobie. Mówi się, że nic co raz zostało dodane w Internecie nie znika…

Do „białych” źródeł należą m.in.:

  • życie publiczne
  • wypowiedzi polityków
  • Internet w tym serwis społecznościowy Facebook, YouTube itp.
  • sondy społeczne
  • prasa (szczególnie lokalna oraz specjalistyczna) i inne środki masowego przekazu
  • dokumentacja, jaką przedsiębiorstwa muszą udostępnić według wymogów prawa
  • ogólnie dostępne rejestry
  • sądowe ogłoszenia upadłości i postanowienia o postępowaniu układowym
  • wydawnictwa marketingowe: biuletyny, informatory, reklamy

Na czym opiera się biały wywiad?

Praca kogoś kto przeszukuje dostępne źródła w celu zbierania informacji (taki agent) opiera się najczęściej na stworzeniu fałszywej tożsamości dzięki, której zbieranie takich danych nie pozostawi po sobie śladów.

Dla kogo jest biały wywiad?

Biały wywiad może się przydać w każdej branży. Przede wszystkim do: rekrutacji, zawierania umów, negocjacji, działów bezpieczeństwa wewnętrznego, w bankach, oraz w pracy detektywa!

Gdzie się uczyć białego wywiadu?

Polecam zacząć od szkoleń dostępnych w Internecie (zapraszam także do mnie – jesteś zainteresowany/zainteresowana napisz maila lub zajrzyj do sklepu) a później trenować samodzielnie na darmowych dostępnych narzędziach, których obsługę poznasz na takim szkoleniu. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w literaturę fachową.