Kinezyka

Postanowiłam przybliżyć najważniejsze i mało znane pojęcia komunikacji niewerbalnej. Na pierwszy ogień moje ulubione pojęcie : kinezyka. Definiowana jako „systematyczne badanie relacji między nielingwistycznymi sygnałami i ruchami ciała (takimi jak rumieniec, wzruszenie ramionami, czy ruchy gałek ocznych) a komunikacją.” W skrócie jest to definicja mowy ciała – Dr. Ekman w 1975 roku popełnił artykuł o tytule „Communicative Body Movements (Komunikacyjne ruchy ciała) – wyróżnił tam cztery obszary kinezyki : emblematy, ilustratory, manipulatory i RSGW. Z ciekawostek w Polsce istnieje zawód : biegły sądowy w zakresie kinezyki.

Eksperyment

Kolejną ciekawostką z zakresu komunikacji niewerbalnej – jest eksperyment dowodzący jak wielkie znaczenie ma komunikacja niewerbalna w naszym życiu i odbiorze przekazu. Jestem ciekawa co o nim myślicie.

🔸Eksperyment polegał na tym, ze przed dziećmi rozstawiono plastikowa plekse w szachownice. W środku pleksy narysowane było załamanie szachownicy, które wizualnie wyglądało jakby się ona załamywała i nie było dalej możliwości przejścia. Dzieci, które brały udział w eksperymencie nie potrafiły jeszcze mówić ani chodzić, ale raczkowały.
W trakcie eksperymentu dziecko było po jednej stronie pleksy a po drugiej mama dziecka.
Mamy otrzymały instrukcje żeby bez użycia słów zachęcić dziecko (poprzez uśmiech) bądź zniechęcic do pójścia dalej (robiąc grymas strachu). Eksperyment udowodnił, ze dzieci ktore widziały Mamę radosna, wyrażająca na swojej twarzy spokój, radość chętniej przechodziły przez szachownice mimo widocznego zagrożenia. Dzieci, które widziały na twarzach Mam grymas smutku, strachu, niepokoju nie przechodziły dalej przez „urwisko”.

[* źródło „L.Lejune, D.I Anderson, J.J Campos, D.C. Witherington, I. Uchiyama, M. Barbu-Roth, Avoidance of Heights on The Visual Cliff in Newly walking infants „Infancy” 7(3),2005,s.285-298.]

Ilustratory

W 1972r. Paul Ekman napisał prace zatytułowana „Hand Movements” zdefiniował w niej ilustratory jako „te czyny, które są bardzo blisko związane z mowa, doborem słów, treścią, konturami głosu, głośnością itd., dopasowywane do chwili.”. Ilustratorzy w komunikacji niewerbalnej to osoby, które wzbogacają przekaz słowny o gesty, wyrazy twarzy i inne elementy mowy ciała, aby lepiej wyrazić emocje, intencje i treść. W trakcie rozmowy lub prezentacji mogą używać rąk, mimiki, pozy ciała i inne środki, aby uzupełnić lub podkreślić swoje słowa. Ilustracje w komunikacji niewerbalnej mogą pomóc w lepszym zrozumieniu przekazu oraz ułatwić nawiązywanie więzi międzyludzkich poprzez subtelne sygnały, które mogą być łatwo zrozumiane przez Ilustratorzy w dużej metaforze to artyści, którzy wzbogacają nasz przekaz gestami, mimiką twarzy i pozą ciała, dodając emocje i głębię naszym słowom. Ilustrator – to każdy z nas – używamy tych gestów bowiem nieświadomie.

Kontakt wzrokowy

Kontakt wzrokowy jest bardzo często blednie interpretowany przez osoby zajmujące się mową ciała. Najbliżej jest mi do słów Paula Ekmana, który powiedział: „Zależnie od kontekstu może on mieć wiele różnych znaczeń. Może potwierdzać dominację, inicjować flirt, a nawet wskazywać, ze ktoś kłamie, jeśli ta osoba wyznaje błędne przekonanie, iż tylko kłamcy patrzą w bok, kiedy mówią.”
Świadomy kontakt wzrokowy jest bardzo ważnym elementem każdego socjotechnika, przesłuchującego czy profilera. Co więcej kontakt wzrokowy połączony z uściskiem dłoni o wiele bardziej zwiększa zaufanie a najbardziej je potęguje przytulenie na przywitanie, które generuje oksytocynę.
Najbardziej popularne mity związane z wzrokiem mówią, ze:

🔸ten kto nie patrzy w oczy kłamie

🔸ten kto patrzy w lewy/prawy górny róg kłamie

🔸patrząc tylko w oczy możemy sadzić czy mamy do czynienia z osoba szczera.