Jest to jedna z pierwszych i zarazem bardzo ważnych książek jakie przeczytałam w dziedzinie rozpoznawania kłamstwa. Paul Ekman jest psychologiem, pionierem w dziedzinie emocji i mikroekspresji. Jest laureatem nagrody Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego za wybitne osiągnięcia naukowe (1991) a obecnie kierunek Laboratorium Ludzkich Interakcji Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.
Jego książka nie jest łatwa. Nie jest pisana językiem potocznym tylko naukowym. Wiele jego przemyśleń popiera w niej badaniami i analizami przez co dla zwykłego laika może się ona wydać niemalże rozprawą psychologiczną na temat kłamstwa. Znajdziecie w niej rozdziały o kłamstwie, mimice, słowach, wariografie, kłamstwach na przestrzeni lat i wiele innych.
Pierwszych kilkanaście stron mówi o samym zjawisku kłamstwa oraz o rozróżnieniu kłamstwa od fałszowania. Następnie mamy mechanizmy odpowiadające za trudności związane z kłamstwem oraz wyjaśnienie dlaczego tak trudno jest nam dochodzić prawdy.
Poniżej cytat dotyczący osobowości wielkich kłamców w sferze militarnej:
„Musi on mieć giętki, kombinatoryczny umysł – umysł, który pracuje metodą rozkładania idei, pojęć lub „słów” na czynniki pierwsze, a następnie ponownie je łączy na wiele różnych sposobów (…) najwięksi kłamcy są wielkimi indywidualistami i nastawieni są rywalizacyjnie, niełatwo jest im się przystosować do wielkiej organizacji (…) lubią pracować na własną rękę. Często są przekonani o wyższości własnych poglądów. Oni rzeczywiście w jakiś sposób odpowiadają domniemanemu charakterowi samotnego, ekscentrycznego, cygańskiego artysty, tylko sztuka którą uprawiają, jest inna. Jest to najwidoczniej jedyny wspólny mianownik, wielkich praktyków kłamania, takich jak Chuchill, Hitler, Dayan i T.E. Lawrence.”
Paul Ekman w swojej książce dużo zwraca uwagi na to jak wykrywać kłamstwo się powinno a jak nie. Pisze o pułapkach związanych z ludzkim ciałem, które przy wykrywaniu kłamstwa należy brać pod uwagę.
Na pewno dla kogoś kto nie studiował psychologii będzie to trudna i wymagająca lektura, z drugiej zaś strony dostarczająca wielu nowych i ważnych informacji z tejże dziedziny nauki.
Macie tę książkę? Czytaliście ją? Jestem ciekawa Waszych opinii!