Czy wiesz kto jest Agentem?

Program stacji TVN „Agent Gwiazdy” zbliża się do kulminacyjnego momentu. Tylko kilka odcinków dzieli nas od dowiedzenia się kto jest Agentem. Jeśli jesteśmy dobrymi obserwatorami i bliskie są nam zasady psychologii kłamstwa, to z łatwością wytypujemy Agenta.

W ostatnio wyemitowanym odcinku programu (10) wystąpiło sześciu uczestników: Jarosław Kret – dziennikarz telewizyjny znany z prowadzenia Pogody, Alan Andersz – aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, Daria Ładocha – blogerka kulinarna, Marek Włodarczyk – aktor teatralny, filmowy, telewizyjny, Odeta Moro – dziennikarka telewizyjna i radiowa i… Piotr Kędzierski – dziennikarz radiowy i telewizyjny, przywrócony w tym odcinku z powrotem do gry. W programie TVN obserwujemy kilka typów osobowości, które najczęściej i najlepiej kłamią. Kto zatem jest tytułowym Agentem?

Jak kłamią uczestnicy ”Agenta”?
Oglądając program ma się wrażenie, że Agentów jest tylu ilu uczestników. Każdy stara się być zagadką dla pozostałych, każdy działa tak aby oszukać pozostałych. Uczestnicy:

Zatajają informacje – pomiędzy uczestnikami rodzą się sojusze. W 10 odcinku wyraźnie został pokazany sojusz Alana z Jarkiem – nazwali go sojuszem ‘kluczowym’.
Co jest interesujące z punktu widzenia psychologii kłamstwa? Wypowiedź Alana, w której przyznaje się do tego, że to on podczas licytacji wygrał immunitet, zawiera ciekawe stwierdzenie: „to była jedna z lepiej przeprowadzonych akcji przeze mnie, że nikt nie wie, że to ja wylicytowałem”. Warto brać pod uwagę każdą wypowiedź uczestników w trakcie wywiadów – to co powiedział Alan może nam sugerować, że „akcje”, o których mówi, są działaniami wbrew uczestnikom i zbieraniu pieniędzy, czyli zachował się jak Agent – immunitet, który wtedy wylicytował kosztował grupę sporo pieniędzy.

Tworzą sojusze wywierając emocjonalne napięcie w grupie – każdy sojusz tworzy barierę, często uczestnicy powtarzają, że informacja jest walutą w tym programie, zatem kto jest w sojuszu może być często w kilku miejscach na raz – mając jedną osobę w jednej grupie i będąc w drugiej niczego nie tracą.

Wpływają na zachowania emocjami – świetnie prezentował to w 7 odcinku Marek –
– „siarap…” – chwycenie immunitetu, zaplątanie łańcucha wokół kawałka rury, oprócz tego Marek przy stole okłamał dziewczyny mówiąc, że ostatnia ma podejść… Odeta a wiadomo było, że ostatni podejdzie Jarek

Celowo kierują uwagę na siebie lub innych – w tym odcinku takimi zachowaniami było między innymi: zbieranie minusowych sum pieniędzy podczas zadania, nierozwieszenie wszystkich sznurków przez Jarka – grupa mniej zarobiła.

Producenci „Agenta Gwiazdy” celowo wprowadzają nas w błąd
Agentowi w programie sprzyja grupa i dezinformacja. „Psychologia podejmowania decyzji w tłumie mówi bardzo dużo o tzw. rozproszonej odpowiedzialności. W grupie podejmujemy decyzje bardziej zuchwale niż samodzielnie. Nie zwracamy uwagi tak bardzo na konsekwencje, bo nie czujemy bezpośrednio odpowiedzialności za podejmowane działania. W grupie także duże znaczenie ma lider naturalny. Bardziej ufa się ludziom miłym, pomocnym, towarzyskim, a co za tym idzie –  na te osoby grupa by nie głosowała”
Agent znając wszystkie zadania wie jak i gdzie działać by być niezauważonym. Nie może dać się rozpoznać, więc działa najprawdopodobniej z grupą – nie wystawia się na indywidualną ocenę albo samodzielne psucie zadań, bo to by mogło go zdemaskować.

Agentowi sprzyja także formuła programu i dezinformacja jaką stwarzają producenci żeby jeszcze bardziej trzymać widza w niepewności. Dezinformacja jest to zamierzone przekazanie błędnej informacji mające na celu wprowadzenie odbiorców w błąd – mogą być to niepełne wywiady, które są zmontowane przez co nie słyszymy pełnej wypowiedzi na zadane pytanie a urywki kilku różnych, może być to ukazanie dowolnego kadru i połączenie go z danym uczestnikiem żeby zasugerować nam odpowiedź, może to być przywołanie uczestnika w dosyć tajemniczy sposób (nie wiemy dokładnie jak to się stało, jak zareagował Kędzior w czasie rzeczywistym).

Kto jest Agentem
Każdy z uczestników „Agenta” ma prawo notować w swoim dzienniku bieżące przemyślenia i spostrzeżenia. To ważne, bo pamięć jest zawodna. Dlatego i my jeśli chcemy wiedzieć kto kłamie i wykryć Agenta powinniśmy: obserwować zachowania i gesty, łączyć fakty, słuchać  dokładnie wypowiedzi (zwłaszcza tych podczas wywiadów, który uczestnik kogo podejrzewa i dlaczego? czy są jakieś stałe typy?).

Czy już wiecie KTO jest Agentem?