5  zasad mowy ciała stosowanych przez liderów i mówców

  1. Pewna postawa ciała – Eksperci twierdzą i sama też jestem takiego zdania, że nasze myśli, samopoczucie podążają za tym co mówi nam ciało i jak to ciało się czuje. Wobec tego pewność siebie można także zbudować odpowiednią postawą ciała. Osoby sukcesu, mówcy, liderzy prezentują pewną postawę ciała. To znaczy taką o wyprostowanych plecach, ściągniętych łopatkach, uniesionej głowie, klatce piersiowej skierowanej do przodu – warto tutaj dodatkowo także pamiętać aby wciągnąć brzuch.
    Taka postawa sprawia, że automatycznie niewerbalnie mówimy „jestem właściwą osobą na właściwym miejscu”, co pomaga znacząco w dodaniu sobie pewności siebie i jednocześnie uchodzenie za taką też osobę.
  2. Utrzymany kontakt wzrokowy – osoby występujące publicznie, prowadzące zebrania, mówcy mają trudne zadanie – utrzymać kontakt wzrokowy z każdym na Sali, co często nie jest w ogólne możliwe. Jednak właśnie to kontakt wzrokowy i jego spokojne, nie za częste i nie przekraczające strefy osobistej, utrzymywanie sprawia, że postrzegamy kogoś za osobę bardziej pewną siebie. Przedstawię krótką wskazówkę dla osób przemawiających publicznie: stojąc przed widownią/aulą/salą konferencyjną pełną gości rysuj oczami w trakcie przemowy trójkąc zaczynając od lewej przedniej strony przez środkowy tył aż po prawą przednią część widowni. To sprawi, że obejmiesz wzrokiem większą część odbiorców, stwarzając z nimi lepszą więź.
  3. Otwarta postawa ciała – Gestem pokazującym pewność siebie, bo odsłaniającym cały przód ciała, są ręce splecione za plecami. Ważne w tym geście jest aby dłonie były splecione „dłoń w dłoń” , gdyż im wyżej sięgamy z tyłu jedną dłonią drugiej (na przykład trzymając się za łokieć) tym bardziej tracimy na pewności siebie a nasza postawa wskazuje na próbę samokontroli. Osoby przemawiające publicznie stosując tę postawę ciała wykazują o wiele większą pewność siebie os osób stojących/przemawiających z rękami założonymi na piersi. Jak twierdzą Allan i Barbara Pease, światowej sławy eksperci w mowie ciała:  „Kiedy ciało się zamyka, umysł robi to samo”.
  4. Efekt Bonda – Liderzy, mówcy, ludzie sukcesu a Bond co ich łączy? On jest symbolem opanowania i pewności siebie. Nie śpieszy się nawet jeśli na rozbrojenie bomby ma 3 minuty. Utrzymuje kontakt wzrokowy, uśmiecha się, zachowuje się zgodnie z zasadami etykiety. Starajmy się robić to samo, chcąc być postrzegani jako pewni siebie.
  5. Znajomość stosowania i odczytywania mowy ciałą – Mowę ciała można wyćwiczyć, dzięki czemu w łatwy sposób odejdzie stres związany z wystąpieniami. Dla każdego kto pracuje w sprzedaży, występuje publicznie, szkoli czy przemawia, wizerunek jest elementem i narzędziem pracy. Liderzy czy mówcy wiedzą doskonale jak odczytywać mowę ciała dzięki czemu wiedzą czy dane ich słowa/przemówienie/negocjacja jest odbierana dobrze czy źle. Na podstawie obserwacji mogą dostosowywać swoją wypowiedź niezależnie od sytuacji a także potrafią w umiejętny sposób budować efektywny wizerunek za pomocą prawidłowo wykonanych gestów. Przykładowo stosowanie na siłę gestu powszechnie znanego jako wieża w sposób nieodpowiadający danej sytuacji może tylko zepsuć nasz wizerunek. W poradnikach przeczytamy o tym, że gest wieży pokazuje osobę pewną siebie, mającą wysokie mniemanie o sobie, ale także wykazującą duże opanowanie – w końcu nie tak łatwo utrzymać palce w takiej pozycji. Co jednak się stanie kiedy gest ten wykorzystujemy w oderwaniu od kontekstu, albo bez uprzedniego ćwiczenia go? Dlatego tak ważnym jest aby nasze zachowania związane z budowaniem wizerunku były w pełni naturalne, przemyślane i wyćwiczone – przynajmniej na początku.

 

DSC_3566