Czy możemy budować wizerunek kiedy wszystkie nasze spotkania odbywają się online? Czy rozmówca tak samo buduje swoje pierwsze wrażenie widząc nas poprzez ekran monitora jak na żywo?

Wiele z nas zastanawia się w czasach kiedy praca przeszła w tryb zdalny, czy nasz wizerunek, mowa ciała ma jeszcze znaczenie. Otóż odpowiedź jest prosta i jak zapewne się domyślacie oczywista: ma znaczenie!

W jaki sposób zadbać o swój dobry odbiór czy to na spotkaniu towarzyskim czy biznesowym online? Jak zadbać o dobre pierwsze wrażenie i pokazać się w jak najlepszym świetle?

Oto kilka wskazówek:

  1. Upewnij się, że miejsce z którego rozmawiasz jest odpowiednio oświetlone i ustaw kamerę tak, żeby za Tobą było tło nie rozpraszające Twojego rozmówcę. To pozwoli aby w pełni mógł skupić się na Tobie a dobre oświetlenie pozwoli zobaczyć Twoją twarz, rysy co poprawi „odbiór”. To, co czyta nasz mózg w pierwszej kolejności to nasza mimika i emocje widoczne na twarzy.
  2. Uśmiechnij się, wyprostuj, spójrz w kamerę a nie w swoją miniaturkę na laptopie, to pozwoli złapać kontakt wzrokowy Twojego rozmówcy z Tobą od pierwszych sekund a uśmiech…jest od razu wzmocnieniem pozytywnego odbioru naszej osoby.
  3. Zadbaj żeby być ubranym „w całości” to znaczy nie tylko od pasa w górę, ale również zadbaj o dół stroju – dlaczego? Na naszą postawę, pewność siebie decydująco wpływa strój i zarówno w spotkaniach „na żywo” jak i „online” pomoże on nam się poczuć w większej gotowości przez co też podniesiemy na jakości naszą komunikację.
  4. Starajmy się utrzymywać kontakt wzrokowy (oczywiście najlepiej w proporcji 80% czasu) tak, żeby rozmówca czuł z naszej strony uwagę i zainteresowanie, ale tak jak na żywo tak i online nie możemy z tym przesadzić żeby nie przytłoczyć naszą osobą rozmówcy.
  5. Nie wykonuj innych czynności w trakcie rozmowy. Nie przeglądaj Internetu, nie otwieraj mnóstwa przeglądarek jednocześnie. Może sądzisz, że tego nie widać, ale oznaki znudzenia pojawiają się bardzo szybko. Ziewanie, podpieranie głowy ręką to pierwsze oznaki, które ciało wyśle kiedy poczujesz się znudzony/znudzona rozmową.
  6. Mniej znaczy więcej. W rozmowie online mamy mniejszą możliwość dobrego odczytywania drugiej osoby, dlatego tak ważne jest żeby pewność siebie budować na mniejszej liczbie gestów, starać się panować nad zbytnim używaniem dodatkowych rekwizytów. Tak samo na żywo nazywam to efektem Bonda – zwróć uwagę jego pewność siebie buduje się poprzez wyważone, wolne działanie oraz spokojne nie śpieszne gesty i słowa.

Mam nadzieję, że ten krótki artykuł pomoże w trudnym czasie bycia online. A jak Wy sobie radzicie? Co Wam pomaga w odczytywaniu i budowaniu wizerunku online?