Dzisiaj recenzja książki dotyczącej jak mówi sam tytuł…profilowania kryminalnego. Dlaczego wybrałam akurat tę pozycję?

Z pośród różnych publikacji, które czytałam w tym zakresie ta wydaje mi się poruszać istotę profilowania i na pewno będzie dobrą pozycją dla kogoś kto rozpoczyna swoją przygodę z nauką profilowania.

Oto fragment z początkowej części książki: ” Holmes i Holmes (1996) przedstawili model profilowania, który podobnie jak model Douglasa i współpracowników(1986), opiera się na intuicyjnej analizie śladów z miejsca zbrodni. Biegłość w profilowaniu opisali jako ” po części dar; dostępny jedynie nielicznym osobom, które mogą zajrzeć do wnętrza umysłu przestępcy i go zrozumieć” (Holmes i Holmes, 1996 s. 166).”

Książka napisana jest przystępnym językiem. Omawia historię profilowania, rozwój jak i zastosowanie. Pojawiają się case study, na przykładzie których czytelnik może zrozumieć sposób rozumowania Autorów książki oraz zrozumieć naturę pracy profilera. Pozycja ta zawiera również ładnie graficznie ukazaną wiedzę zawartą w książce (zdjęcie poniżej).

Podsumowując myślę, że jeśli ktoś jest zainteresowany tematyką znajdzie tu solidne podłoże teoretyczne, wiedzę o psychologii osobowości o rodzajach sprawców, oraz sporą wiedzę o dedukcji jaką posługuję się (między innymi) w pracy profiler kryminalny.

Znacie tę książkę? A może czytaliście inną o profilowaniu? Podzielcie się w komentarzach!