Kiedy Twoje dary zaczynają być przesłanką do Twoich doświadczeń zastanawiasz się czy to naprawdę trzeba było aż tyle doświadczyć? Tyle „dostać” bynajmniej nie dobrych wydarzeń w Twoim życiu, doświadczeniu żeby potrafić to czy tamto…podam taki przykład, badania nad tym prowadził Paul Ekman- Osoby, które potrafią rozczytywać innych często dostają to „w prezencie” doświadczając przemocy – uczą się reagować, uczą przewidywać i unikać. Za to później – intuicja/przewidywanie/czytanie niemalże ‘z powietrza’ idzie im naturalnie.

Wiele Osób jakie znam i które osiągają w życiu wiele, ma za sobą bardzo trudne doświadczenia.
Te biografie sportowców, muzyków, managerów, kierowników czy nawet terapeutów – to nie są bajkowe historie a to, co widać „na powierzchni” – ich osiągnięcia to coś na kształt nienaruszonej tafli wody, ale gdy tylko zrobisz krok okaże się, że woda pod spodem jest bardzo głęboka, niebezpieczna, mętna.

Często to, kim jesteśmy to sprytnie zakładana maska. Maska bohatera, opiekuna, rodzica, siłaczki a w środku głęboko poranionej duszy. Być może to, co czytasz dotyczy Ciebie? Może czujesz siłę i jednocześnie bezsilność?

Te trudne chwile w naszym życiu przychodzą nieproszone, nieprzewidziane, niechciane. Nie mamy na nie często wpływu, to nie jest tak, że „zasłużyłeś/łaś” to masz” – zawsze boli mnie kiedy ktoś tak mówi. W tych ciemnych momentach kiedy nie ma światła w Twoim życiu, serce bije smutne, być może pojawia się myśl „już nikt nigdy mnie nie pokocha” – wiedz, że doświadczasz tego by zobaczyć, dostać, doświadczyć mocy. Być może to, co przyszło ma pokazać żebyś się zatrzymał i zmienił/zmieniła drogę.
W takich momentach często powtarzam, że ja już złożyłam parasol, Twoja burza właśnie przeszła i za chwilę ujrzysz tęcze, może nawet dwie, bo nic nie trwa wiecznie…Zaufaj, pobądź przy sobie, pozwól sobie na smutek gdy Ci źle.
A ja dzisiaj chce Ci pokazać inne spojrzenie i do tego mam propozycję ćwiczenia:

Zrób listę, możesz zrobić ją sam, możesz wybrać towarzyszenie Terapeuty. Zapisz na niej od kiedy pamiętasz wszystkie ważne doświadczenia w Twoim życiu. Obok wpisz wiek a następnie zastanów się – jak to się stało, że wtedy się nie poddałeś/nie poddałaś? Jakie Twoje umiejętności, cechy charakteru, posiadane zasoby innymi słowy sprawiły, że wybrałeś/łaś iść dalej w tych trudnych chwilach?

Zapisz je jako trzeci rząd i zobacz.

Dzisiaj jesteś tym, kim jesteś dzięki Nim.