Analiza z wyglądu jest dziedziną, która mówi wiele bez słów. Na wstępie zaznaczę, że jej prekursorem w Polsce jest Dariusz Tarczyński, który w swojej książce nakreślił temat nieinwazyjnej analizy z wyglądu.

Carl Gustaw Jung zaobserwował, że pozwalając wyobraźni działać swobodnie, zaczyna ona tworzyć treści, które są trudne do zinterpretowania. Na tej podstawie stwierdził, że ta nieświadoma część komunikuje się ze świadomością za pomocą symboli. Ten język możemy dostrzec zarówno w snach, baśniach jak i w dziełach sztuki, kultury, religii. Język symboliczny jest widoczny również w zakładanych przez nas ubraniach. To nie przypadek, że nosimy ozdoby o określonych kształtach, czy też o określonej symbolice. Chcemy coś przez nie wyrazić. Preferujemy te symbole, które wyłaniają się z naszego wnętrza tworzą indywidualną mitologię psychiki człowieka. Treści symbolu nigdy nie można w pełni wyrazić w sposób racjonalny. Dlatego jest najlepszym środkiem przedstawienia totalności procesów psychicznych. I tak na przykład osoba , która chce podnieść swój prestiż również materialny, będzie zakładała widoczną i złotą biżuterię. Może to być również złoty zegarek, jak i pagony na marynarce. Natomiast ozdoby czy biżuteria w kształcie jabłka, nieskończoności czy drobnej postaci może wskazywać na tęsknotę za macierzyństwem.

Tatuaż jest w swoim znaczeniu i przekazie formą bólu/siniaka. Dlaczego? Sam proces tworzenia tatuażu jest w pewien sposób bolesny. Dla jednych bardziej dla innych mniej, jednak jest to forma bólu. Dodatkowo ważny jest czas wykonywania tatuażu. Czas w życiu. Co takiego się dzieje obecnie lub też wydarzyło co sprawiło, że myśl o tatuażu zaczęła nam towarzyszyć? Czytanie tatuażu tak samo jak czytanie dodatków w naszym ubiorze opiera się mocno na metaforach i symbolice. Często spotykam się z takim stwierdzeniem, że tatuaż ma o czymś ważnym przypominać. Czasami są to rzeczy typu daty, imiona a czasami sentencje, które mają nas przestrzegać. Tatuaż to też obraz, jest oczywiście wyrazem również artyzmu i dla wielu jest formą estetyczną, nie mniej nawet jeśli mówimy, że wzór wybrany był przypadkowo to dla mnie przypadek mógłby oznaczać tylko sytuację, w której zamykamy oczy i dajemy wybrać tatuażyście i wzór i kolory i wielkość i miejsce gdzie ma znaleźć się tatuaż a to…jak zapewne większość z Was wie lub się domyśla niesamowita rzadkość.

Poniżej podam kilka przykładowych symboli jakie możemy spotkać na tatuażach:

  1. Skrzydła – pragnienie wolności, swobody
  2. Wilk – niezależność, odwaga, siła
  3. Imiona – symbolika mająca przypominać coś co nosimy w pewien sposób ze sobą przez życie
  4. Ciernie – poświęcenie, walkę, ból
  5. Liście – przemijanie (zwłaszcza jeśli widzimy je u młodej kobiety)
  6. Księżyc – kobiecość, macierzyństwo

Oprócz tego jaki symbol pojawia się na tatuażu ważne jest też jego miejsce.

Podążając za typologią D. Tarczyńskiego nasze ciało dzielimy na 3 strefy ID (nogi) EGO (tułowie) SUPEREGO (głowa). Oprócz tego ważne są też STRONY. Strona prawa naszego ciała (prawa ręka na przykład i to, co na niej się znajduje) odpowiada za relacje z mężczyznami zaś lewa za relacje z kobietami.

Nogi to kwestie związane z naszą seksualnością a głowa…z ambicjami i dążeniami. Tułów odpowiada za tu i teraz za nasze działanie.

Podsumowując: ważne żeby tu dodać, że nie ma nic złego w tatuażach jak i w innych rzeczach jakie na sobie nosimy/ zakładamy. Są to natomiast INFORMACJE o nas, o naszych przeżyciach i każdy przypadek najlepiej analizować indywidualnie.

Po więcej zapraszam Was na szkolenia oraz do zakładki „Sklep” gdzie znajdziecie webinar w tym temacie 🙂 Jestem ciekawa co sądzicie i czy temat Wam się spodobał.